Ovrhe: Dnevno pet nekretnina na dražbi
Do kraja godine sudovi će u Hrvatskoj kroz ovršni postupak pokušati prodati tristotinjak kuća, stanova i manjih zgrada s nekoliko stambenih jedinica čiji vlasnici nisu uspjeli platiti svoje obveze, bilo da je riječ o otplati kredita ili nekih drugih dugova.
Procijenjena vrijednost te imovine bez koje u gotovo svim slučajevima ostaju građani, a ne poduzeća, je oko 250 milijuna kuna, piše Novi list. No ne znači da će se nekretnine prodati za tu cijenu, jer se za njihovu prodaju organiziraju dražbe na kojima zainteresirani licitiraju, a sud nastoji postići što veću cijenu. Ako nitko ne želi kupiti nekretninu po njezinoj procijenjenoj vrijednosti, cijena se spušta ovisno o tome koji se krug dražbe organizira, pa se stan ili kuća mogu prodati za tri četvrtine, polovicu ili primjerice jednu trećinu vrijednosti.
Samo u ovom tjednu održat će se dražbe za sedamdesetak kuća i desetak stanova. Do kraja godine, u nešto više od šezdesetak dana, na bubanj će ukupno 54 stana iz cijele Hrvatske te 230 kuća, ako u međuvremenu sudovi ne donesu nove odluke o ovrhama i taj broj se ne poveća. Procijenjena vrijednost tih stanova je gotovo 36 milijuna kuna, a kuće su vrijedne više od 190 milijuna kuna. U ovrhama se prodaje i dvadesetak manjih zgrada za više od 20 milijuna kuna, a vlasnici su opet uglavnom fizičke osobe koje su se upustile u jednokratni građevinski pothvat ili sud obiteljsku kuću s više stanova koju su vlasnici gradili za sebe, tretira kao zgradu.
Sve to vidljivo je iz Očevidnika nekretnina koji se vodi pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. U taj očevidnik trenutačno su ubilježene 553 nekretnine, što znači da je u 55 posto slučajeva, gdje se nakon ovrhe prodaje imovina, riječ o kućama i stanovima. Da bez svoje imovine zbog novčanih problema ostaju građani pokazuje i dosadašnja statistika HGK prema kojoj su od 2005. godine do početka listopada ove godine u 93 posto slučajeva fizičke osobe, odnosno građani i dijelom obrtnici, ostajali bez svoje imovine u ovršnim postupcima. Naplatu svojih potraživanja u najvećem broju slučajeva, 40 posto, tražile su banke, kartičarske kuće, osiguravajuća društva i štedno-kreditne zadruge. Nakon toga dug u 25 posto slučajeva su utjerivali drugi građani, a u 25 posto slučajeva državne institucije.
Najjeftiniji stan koji se prodaje na dražbi procijenjen je na 41 tisuću kuna, a nalazi se u općini Pleternica i ima 35 četvornih metra. Najskuplji je pak stan od 175 četvornih metra u zagrebačkim Remetama kojeg je vještak u sudskom postupku procijenio na gotovo dva milijuna kuna. Što se tiče kuća, najvrjednija iz očevidnika je kuća iz Velike Gorice od gotovo 400 kvadrata s dvorištem i procijenjena je na 22 milijuna kuna, ali se na dražbi prodaje samo jedna četvrtina koja je u vlasništvu osobe protiv koje se provodi ovrha.
Osim toga, trenutno je na dražbi i stotinjak livada i oranica, a dijelom je to posljedica problema koje poljoprivrednici imaju u otplati kredita koje su podizali radi širenja ili poboljšanja proizvodnje. U očevidniku nekretnina najavljuju se i dražbe za pokretnine, ali trenutno ih je 13, a među njima je i prodaja zrakoplova tvrtke AIR Adria u stečaju a početna cijena mu je nešto veća od tri milijuna kuna.
Poštovani,
gdje se mogu naći informacije o javnim dražbama na kojima se prodaju nekretnine pod ovrhom?
Pozdrav
Damir
Sve pojedinosti oko prodaje nekretnina na dražbi sa svim podacima (kč. zkul. Ime i prezime vlasnika te datum održavanja dražbe, mogu se naći na ovom linku:
http://hgkreg.hgk.hr/Ovrha/faces/index.jsp
Moj komentar na ovrhu nekretnina može krenuti u 2 pravca.
Jedan je pozitivan a drugi negativan.
Pozitivan je taj što su mnogi bili prisiljeni uzimate kredite kojima nas danas bombardiraju na TV ekranima kao “vrlo povoljni”.
Mnogi su precijenili svoje mogućnosti, pa i neočekivanu recesiju u svijetu i domaću krizu, ostali bez posla i prihoda.
Drugi pravac vodi u smjeru nepromišljenosti i megalomaniju.
Jednostavno ljudi ne misle svojom glavom.
Stara je poslovica da kredit nije teško dobiti, teško ga je otplatiti.
Najveća je žalost u tome što do ovrhe dolazi na nekretninama jamaca a manje na nekretninama vlasnika.
I mene interesira gdje se mogu pronaci podaci o drazbi nekretnina u Hrvatskoj. Mislio sam da ih se moze naci u NN ali nisam nasao. Bio bih zahvalan da mi netko ( mozda iz Crozille ) to kaze. Unaprijed hvala.
Stovani,
mnogi od nas koji zele kupiti stanove, kuce… iz izvora
javnih drazbi imaju ISTI problem; nitko nezna GDJE, KAKO,
KADA itd. da dobijemo informacije o tim stanovima da
ne kupujemo “macku u vreci”.
De facto to znaci: ako vec objavljujete informacije
o produktima iz javne drazbe onda javite svima ljudima
da znaju STO i za KOLIKO nudite nesto.
Primjer: udjite na stranice Gospodarska komora, onda na
Ocevidnik pa cete vidjeti dalje da nista nije “OCEVIDNO”.
Odakle mi investori iz HR/Njemacke itd da znamo sifre,
kopule itd.. itd. Znaci, tu bas nastaje CESURA u radu da
vecina nas nemozemo skoro nista doznati o nekretnini X, Y
ili Z.
Naravno, mnogi mogu postaviti pitanje: zeli li se prodavati nekretnina uopce ?
Meder, Mgr.;Dipl.oec;/Njemacka
Nevjerojatno je, što je Gdin. iznad mene primijetio, da je stranica hrvatske gospodarske komore, praktički aktivna kao blog koji se ne koristi. Znači da jedino što ostali korisnici mogu vidjeti, i za što imaju dostupnost je broj predmeta protiv kojih se vodi stečaj ili ovrha. Znamo i sami kako se kod nas odvijaju aukcije i licitacije vrijednih pokretnina i nekretnina, a to je na način da nitko ne sazna, već odabrani, kako je i sve u lijepoj našoj. Interesantno je isto tako da se javni natječaji jedne regije objavljuju u dnevnim novinama druge regije, i što je najžalosnije to javno i dalje prolazi..
Prema tome ostaje nam ono.. “Čuo sam da je susjedu nekretnina na bubnju…”
Jedino gdje se i može pogledati nešto je na stranici trgovačkog suda za određenu regiju.
Općinski sud (gdje se nekretnina nalazi) određuje dražbu zaključkom o prodaji, koji obvezno bude objavljen na oglasnoj ploči suda 30 dana, te u postupcima pokrenutim nakon 28. srpnja 2005. godine i dostavljen Hrvatskog gospodarskoj komori, Očevidniku nekretnina, te je stoga dostupan i putem interneta. Tu možete pronaći osnovne informacije, a detaljnije na sudu.
Dražbe se održavaju u zgradi suda, te u zaključku o prodaji bude točno naznačeno vrijeme i mjesto održavanja dražbe, kao i detaljan opis nekretnine i svi drugi podaci relevantni za postupak prodaje.
A ukoliko želite pristupiti dražbi i pogledati dražbu treba uplatiti jamčevinu u iznosu od 10 posto ukupne cijene koja (ako ne postanete vlasnikom) bude vraćena nakon dražbe.
Kako mogu provjeriti da li je prijavljena dražba koja je bila oko 12.03 u Čazmi,i kakva su prava osobe koja ima pravo na prvokup,i od kada je na snazi taj zakon o prvokupu,Hvala na pomoći.
Stranica HGK je relativno dobra i pregledna za naše prilike. Kad kliknete na stranicu čiji link je ostavio fred imate u izborniku “pretraživanje nekretnina”. Uz kombinciju te i ove stranice: http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm može se puno toga doznati.
Gornji članak je međutim loš, jer je autor mogao pretpostaviti da će čitatelje zanimati gdje se i kako (po mogućnosti online) mogu pronaći nekretnine na dražbi, a propustio je ostaviti link.